مجله اینترنتی طب سنتی طبایع

منو

همه چیز درباره برنج و خواص آن

برنج، مهم مثل نان

در مورد طبع برنج باید گفت که از دیدگاه حکمای طب سنتی ایران، برنج در سردی و گرمی معتدل است ولی در تری و خشکی، اندکی میل به خشکی دارد.

برنج خوب و طبیعی هم ردیف گندم است و همان اندازه که نان در برنامه غذایی اهمیت دارد و به عبارتی غذای اصلی انسان به حساب میاد، برنج هم، چنین جایگاهی دارد.

در حال حاضر اغلب خانواده ها برنج را بعد از اینکه جوش خورد، آبکش و بعد دم میکنند. علت این مسئله هم جلوگیری از به هم چسبیدن برنج ها و بهتر شدن ظاهر غذاست. در این فرآیند یعنی دور ریختن آب جوشیده برنج اتفاقاتی رخ میدهد که از دیدگاه طب سنتی به بررسی آن میپردازیم.

در کتب طب سنتی ذکر شده که اگر برنج در آب جوشانده شود، آب جوشیده آن دارای طبع گرم و جرم آن دارای طبع سرد می باشد. (این دو اگر در کنار هم باشند باعث اعتدال مزاج برنج می شوند).

پس آبکش کردن و دور ریختن آب آن موجب حذف قوه گرمی و ایجاد سردی در برنج می‌شود. با ذکر این نکته متوجه می‌شویم که دستور طبخ برنج به صورت «کته» بسیار علمی و هوشمندانه است.

خواص و نکات مصرف برنج:

  • برنج معمولاً به همراه یکی از خورش ها، کباب، یا همراه با برخی سبزی ها مصرف می شود. زیرا برنج به تنهایی غذاییت زیادی ندارد! (یعنی ماده زیادی از آن برای بدن تولید نمیشود، به بیان امروزی کالری آن زیاد نیست) ولی اگر با شکرسرخ یا شیر(شیربرنج) مصرف شود، غذاییت زیادی داشته و چاق کننده است.
  • از آنجایی که برنج طبع خشکی دارد مصرف بی رویه آن ممکن است موجب ایجاد یبوست شود، که این مسئله با مصرف شیر و شکر همراه آن برطرف می شود. بنابراین مصرف شکر سرخ و یا شیر علاوه بر اینکه خواص آنرا بیشتر می کند باعث کاهش اثرات بد آن نیز می شود. به عبارتی شیر و شکر مصلح برنج هستند.
  • برنج در حقیقت غذای انسان های سالم است! از آنجایی که در برنج دو قوه گرمی و سردی کنار هم هستند مصرف آن در بیماری های خیلی گرم و یا خیلی سرد مجاز نیست. چرا که در صورت مصرف برنج ماده بیماری بیشتر شده و بیماری تشدید می شود.
  • مصرف برنج در کودکان یا افراد مسنی که دچار یبوست مزمن همراه با درد هنگام اجابت مزاج هستند نیز مجاز نیست. این نوع یبوست قولنج نامیده می شود که با مصرف روغن بادام شیرین همراه برنج می توان به درمان آن پرداخت.
  • به کسانی که به روغن بادام شیرین طبیعی و مطمئن دسترسی ندارند توصیه میکنیم حریره بادام با شکر سرخ را برای این منظور استفاده کنند. البته بهتراست بادام استفاده شده تازه باشد (نه مغرهای شکسته که خشک شده)
عضویت در کانال طب سنتی طبایع

دسته :  خواص خوراکی‌ها, عمومی, غذای سالم

دیدگاه ها