مجله اینترنتی طب سنتی طبایع

منو

ویژگی‌های یک غذای مناسب زمستان

🔰 غذای مناسب زمستان و ایام سرد سال چیست؟

❄️ وقتی در #طب_ایرانی، صحبت از فصول چهارگانه می‌کنیم منظور فصل تقویمی نیست بلکه منظور شرایط آن فصل است.

❄️مزاج حاکم در #زمستان به طور معمول سرد و تر است ولی امسال که در برخی مناطق بارندگی نبوده است، مزاج حاکم بر این مناطق را سرد و خشک تلقی می‌کنیم.

❄️در زمستان برای افراد با مزاج سرد و تر غذای با مزاج و ماهیت گرم از جمله #کرفس، #سیر، #کلم، #چغندر، #گردو، ادویه گرم و نوشیدنی‌های با ماهیت گرم توصیه می‌شود.

❄️آب یکی از مواد ضروری بدن محسوب می‌شود،با این وجود مصرف #آب_یخ در فصل زمستان توصیه نمی‌شود چرا که این اقدام می‌تواند باعث برهم خوردن تعادل بدن شود .

❄️ پوشش خیلی گرم و #خواب در طول روز را نیز در فصل زمستان توصیه نمی شود، خواب در طول روز در این فصل باعث #کسالت و سستی بدن افراد می‌شود .

❄️ورزشکاران باید از ورزش کردن در ساعات سرد روز #پرهیز کنند! چرا که هدف از ورزش، افزایش حرارت غریزی بدن است و اگر هوا خیلی سرد باشد، این اتفاق عملاً رخ نمی‌دهد و از طرفی استنشاق هوای سرد و قرارگیری در معرض چنین شرایطی می‌تواند منجر به #سردی_بدن و عوارض ناشی از آن شود .

❄️افرادی که دارای بیماری‌های بلغمی مثل روماتیسم یا بیماری‌های قلبی به ویژه نارسایی‌ هستند، حتماً باید در این فصل احتیاط لازم را در مورد سبک زندگی خود داشته باشند.

🖊دكتر سید کاظم کاظمینی (متخصص طب ايراني )

 

🔰 غذاهایی با طبع گرم برای روزهای برفی

❄️ در روزهای سرد سال برای اینکه افراد #سیستم_ایمنی بدنشان در برابر عفونت‌های ویروسی مانند #سرماخوردگی و #آنفلوآنزا در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد، باید مصرف #سبزیجات و #میوه را سرلوحه کار خود قرار دهند.

❄️ افراد برای آنکه استخوان‌هایی محکم داشته باشند، باید مصرف #لبنیات را در برنامه غذای روزمره خود در زمستان قرار دهند! (البته با رعایت #مزاج_شخصی و مصرف مصلحات) ، زیرا #کلسیم موجود در لبنیات سبب تقویت بافت استخوانی شده و هنگام لیز خوردن صدمات کمتری به فرد وارد می شود.

❄️ افرادی که دارای مزاج سرد هستند، در فصل سرد و در روزهای برفی دچار #سستی و بی‌حالی می‌شوند که برای رفع مشکل باید مصرف غذاهایی با #طبع_گرم را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهند.

❄️ برای داشتن سیستم گوارشی مناسب در هوای سرد از مصرف انواع #سوپ و #آش که حاوی ویتامین‌های مختلف بوده غافل نشوند.

❄️ مصرف غذاهای گرم مانند #زنجبیل، باعث جلوگیری از سستی و خواب‌آلودگی افراد در روزهای برفی و در فصول سرد سال می‌شود.

🖊دکتر محمدرضا حاجی حیدری (متخصص طب ايراني)

عضویت در کانال تلگرام طبایع عضویت در کانال طبیب شهر

دسته :  پخت و پز, توصیه, خواص خوراکی‌ها, غذای سالم

دیدگاه ها