مجله اینترنتی طب سنتی طبایع

منو

زندگی صحیح برای مزاج سرد و تر

– حتی المقدور روزانه فقط ۲ وعده غذا میل کنند زیرا توانایی دستگاه گوارش افراد سرد و تر کم است و لازم است حداقل حدود ۱۲-۱۰ ساعت بین دو وعده غذایشان فاصله باشد.
اگر در بین وعده های غذایی احساس گرسنگی کردند مقدار کمی میوه مانند سیب، گلابی و به یا سالاد همراه با مقدار مناسب از روغن زیتون و پودر آویشن میل کنند. غذای آنان باید سرشار از پروتئین و فیبر باشد (شامل تخم مرغ، گوشت، میگو و جگر). در زمستان و شبها در مصرف غذاهای سردی بخش احتیاط کنند.
– از مصرف آب، نیم ساعت قبل از غذا تا ۲-۱ ساعت پس از غذا خودداری کنند.
– ورزش و فعالیت جسمی منظم برای آنان توصیه می شود.-
– راه رفتن به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه پس از شام برای این افراد مفید است.
– حداکثر ۸ ساعت خواب برایشان مناسب است. این افراد باید سعی کنند هنگام سحر از خواب برخیزند تا از تولید بلغم اضافی خودداری شود.
– از خواب و استراحت بیش از اندازه و کم تحرکی که موجب افزایش سردی و تری میشوند پرهیز کنند. پوشیدن لباس مناسب و گرمای کافی به خصوص در هوای مرطوب توصیه میشود.
– خوابیدن در طی روز و همچنین یک ساعت قبل از غروب در همه مزاجها، به ویژه در این افراد بسیار زیان آور است و بلغم را افزایش میدهد و موجب سنگینی سر و التهاب سینوسها و کند شدن افعال مغزی میشود.
– مصرف غذاهای سرد و تر را (نمودار تغذيه ۳) به خصوص در هوای سرد کاهش دهند و بیشتر از غذاهای نمودارهای ۱ و ۲ استفاده کنند.

مزاج سرد و تر و استعداد بیماری ها
افراد سرد و تر (به اصطلاح غلط، بلغمی مزاج) در صورت عدم رعایت دستورها، استعداد بیشتری برای بروز اختلالات و بیماریهای زیر دارند عطسه، سردرد، کاهش حافظه، صرع، پرخوابی، آسم، سینوزیت، التهاب و بزرگ شدن لوزه ها، ضعف هضم، ریفلاکس معده به مری، شب ادراری، دردها و التهاب های مفصلی، ترشحات زنانه، تأخیر در پریود.

منبع: کتاب طب سنتی ایران

qwe
عضویت در کانال طب سنتی طبایع

دسته :  مزاج‌شناسی

دیدگاه ها

  • ارسال شده در اسفند ۲, ۱۳۹۶ ۱۰:۲۸

    مریم

    سلام نمودارها که نوشتید یک تا سه کجا هستند ? اوناروهم بزارید سپاس
  • ارسال شده در اسفند ۱۴, ۱۳۹۶ ۱۰:۰۳

    Mahboubeh

    من مزاجم سردوتراست.وعرق اسطوخودوس هم برای تقویت حافظه استفاده میکنم ولی نمیدونم چ مقدار باید مصرف کنم من خودم هرشب قبل خواب نصف لیوان آب با نصف لیوان عرق مخلوط میکنم ومیخورم آیا این طرز استفاده میتونه مفید باشه یا خیر؟؟؟