مجله اینترنتی طب سنتی طبایع

منو

مشت و مال ایرانی

مشت و مال ایرانی؛ راهی برای طراوت بدن و جلوگیری از پیری زودرس
چگونه مى‏توان اين پيرى زودرس را به عقب انداخت؟ در پاسخ به اين سؤال بايد گفت كه ماساژ الكتريكى، بستن كرست‏هاى طبى و خوردن دارو، دردى را درمان نمى‏ كند، تنها راه مبارزه با شل شدن عضلات، مشت و مال است. مجله آمريكايى «ترو» در آخرين شماره خود، با توجه به وسايل مدرن پزشكى و فنى به مشت و مال مبتنى بر اصول شرقى با نظر علمى نگريسته و آن را تنها راه مبارزه با شل شدن عضلات و جلوگيرى از عوارض ميان‏سالى دانسته است. اين نشريه در هشت تصوير كه از منابع قديم ايرانى گردآورده شيوه پسنديده ‏اى را كه رو به زوال گذاشته است به ‏اين ‏ترتيب تشريح مى ‏كند:
۱٫ اولين‏ بار كه متخصص ماساژ كار خود را شروع مى‏كند، شما- كه هيچ اطلاعى درباره شيوه او نداريد- ناراحت مى ‏شويد و عضلات شما در برابر مشت و مال او مقاومت نشان مى‏ دهد.
۲٫ ولى همين‏كه با روش خود اطمينان شما را جلب كرد، عضلات را شل كرده و بدن را در اختيار او مى‏ گذاريد.
۳٫ فشار متخصص مشت و مال بر شانه و پهلوى شما، در مرحله اول، دشوار است ولى نشاط تازه‏ اى به ريه شما مى ‏دهد.
۴٫ او … و … ه، اين مرحله از همه دشوارتر است و اشک را در چشم شما جمع مى‏ كند ولى علاج بسيارى از دردهاى شانه و پشت همين است.
۵٫ متخصص مشت و مال خوب مى ‏داند كه اساس شل شدن عضلات از كف پا شروع مى‏ شود، در اصطلاح پزشكى امروز، شل شدن كف پا را «ترس چاق» مى‏ نامند، بنابراين، متخصص مشت و مال كار مبارزه با عضلات شل را ابتدا از كف پا شروع مى ‏كند.
۶٫ بالاى زانو از جمله نقاطى است كه چربى زيادى جمع مى ‏شود و همين تراكم چربى است كه به ‏اصطلاح قوه زانوى شما را مى‏ گيرد و در تمام قسمت‏هاى پاى خود از ران تا كف پا احساس سستى و سنگينى مى‏ كنيد. متخصص ماساژ مخصوصا به اين قسمت توجه دارد.
۷٫ شانه ‏هاى شل و آويخته از قرن‏ها پيش مورد توجه متخصصان مشت و مال بوده است.
بسيارى اوقات براى شما اتفاق افتاده كه پس از مدتى كه كتاب سبكى را در دست راست يا چپ گرفته ايد دستتان خسته شده و يا از گرفتن گوشى تلفن براى مدت كوتاهى عاجز مانده ‏ايد، علت را بايد در چربى‏ هايى دانست كه در سرشانه و بازوها رسوب كرده و مانع كار عضلات به ‏راحتى و آسانى مى ‏شود. تجربه نشان داده كه تنها راه مبارزه با اين دردمندى حركت همه ‏جانبه بازو و مشت و مال مرتب آن است.
۸٫ و بالأخره مرحله آخر مشت و مال بازهم به اصطلاح عاميانه، به چهار ستون بدن، دست‏ها و پاها تمام مى‏ شود. متخصص مشت و مال كه با انجام هفت مرحله مختلف عضلات خسته شما را نرم كرده است به آسانى مى‏ تواند اين مرحله دشوار را هم تمام كند.
در اين مرحله، خستگى و خشكى عضلات گردن، مچ دست و ران‏ها از ميان مى ‏رود و شما درحالى‏ كه احساس راحتى بى ‏سابقه ‏اى مى‏ كنيد از زيردست او بيرون مى ‏آييد.
منبع: مجموعه آثار دكتر سيد جلال مصطفوى كاشانى، ج‏۲، صص: ۱۶۵-۱۶۷

عضویت در کانال تلگرام طبایع عضویت در کانال طبیب شهر

دسته :  اعمال یداوی

دیدگاه ها