مجله اینترنتی طب سنتی طبایع

منو

روش تقويت بدن‏

بهترين راه تقويت بدن تشخيص علت های نامنظمی دستگاه گوارش و به كار وا داشتن و رفع كمبودها و عوارض آن مى ‏باشد.

دستگاه گوارش همه يكسان نيست. در برخى افراد وضعى عادى يا متوسط دارد، در بعضى ديگر قوى و در پاره ‏اى ضعيف و ناتوان بوده و ترشحات آن به‏ قدر كافى نمى ‏باشد.

از اين ‏رو اين افراد نياز به پرهيز، مراقبت و امساک در خوراک دارند و در صورت لزوم بايد از داروهاى مناسب استفاده نمايند. در عده‏ اى از افراد اصولا دستگاه گوارش ناقص و غير طبيعى خلق شده كه البته تعداد اين افراد بسيار كم است. معمولا از سن حدود 30 سالگى به بعد ترشحات گوارشى رو به كاهش مى‏ گذارد. در اثر خوردن خوراك‏هاى نامناسب و تداخل غذائى و به‏ ويژه نجويدن كافى و تند خوردن غذا معده خسته مى ‏شود. خاصه آنكه اگر كم و كسرى هم در مواد لازم بدن، يعنى انواع مواد معدنى و ويتامين‏ها، باشد در نتيجه زخم يا خراش يا عارضه ديگرى در آن ايجاد مى‏ شود.
هرگونه تأثر و تألم و پيش‏آمد ناگوار، حزن و اندوه و مانند آن، اثرش در دستگاه گوارش منعكس شده و آن را مى‏ رنجاند و اثر بدى در آن مى‏ گذارد، به نحوى كه يا ترشح را زياد و يا كم كرده و يا اينكه در بعضى از قسمت‏ هايش ترشح زياد و در نقاط ديگرش ترشح كم مى‏ شود و يا ترشحى غير طبيعى ايجاد مى‏ گردد.
به عكس، مصاحبت‏ هاى موافق و تفريحات مناسب روح را شاد و حزن و اندوه را از تن به‏ در كرده، هاضمه را منظم و مرتب مى ‏نمايد.
اگر علت لاغرى ناشى از مسائل روحى باشد بايد ضمن استفاده از داروهاى مناسب‏ نسبت به تغيير آب‏ و هوا و تأمين محيط زيستى موافق اقدام نمود.
قدما معجونى مركب از مغز بادام، مغز فندق، مغز پسته، حب الخضرا (سقز)، چلغوزه و استفاده از آن را در هر صبحگاه براى تأمين فربه ى و ازدياد قوه باء توصيه كرده ‏اند. اين اجزاء را به ميزان مساوى تهيه و آنها را به نرمى كوبيده و با عسل سرشته مى‏ كنند. (روزى 5 تا 7 عدد)
خوردن پنير با مغز گردو و مرزه موجب تسمين بدن و نرمى پوست مى‏ گردد. مرزه خون را رقيق مى ‏كند. پنير تازه بدن را تر و مرطوب ساخته و در رفع بى‏خوابى ناشى از خستگى و حرارت مؤثر است. التهابات را تسكين بخشيده و رفع يبوست مى‏ نمايد. ديگر خوراكى‏ هائى كه در كتب مختلف از آنها براى تسمين نام برده شده عبارتند از توت كه مقوى گرده نيز مى‏باشد. مويز كه مقوّى جگر و مصلح روده هم هست. آب درخت گز كه مسمن بدن و جلوگيرى‏ كننده خون‏ريزى‏ ها دانسته شده. خوراک مغز كه موجب فربه ى بدن و تقويت اعصاب گرديده و اثر به‏ سزائى در مغز دارد و قوه تفكّر را تقويت مى ‏كند و بالاخره جگر مرغ و گوشت گوسفند كه مولّد خون و شير مى ‏باشند.
منبع: راز درمان (رساله اى در پزشكى سنتى و گياه درمانى)، ج‏3، ص: 259

عضویت در کانال طب سنتی طبایع

دسته :  عمومی

دیدگاه ها

  • ارسال شده در آوریل 21, 2018 22:44

    علی بابا

    خطی کمرنگ تر از این نداشتی که سایت رو با اون بنویسی ؟

This site is protected by wp-copyrightpro.com