مجله اینترنتی طب سنتی طبایع

منو

زردک ریشه ای پرخاصیت

در منابع طب ایرانی جزریا گزر معادل زردک دانسته شده است و به نظر می رسد هویجی که امروز به هویج فرنگی مشهوراست نوعی جزر است و نکته جالب اینکه از زمانهای بسیارقدیم در ایران و درنواحی یزدواطراف آن بیشتر زردک وجود داشته است. چه زردک و چه هویج فرنگی هر دو در خواص مشترکند و توصیه می شود اکثر افراد از این خوراکی گرانبها در رژیم غذایی خود به طرق مختلف نظیر آب هویج، سوپ هویج، هویج خام یا پخته، مربای هویج یا هویج پلو بهره ببرند. البته هرکدام از این موارد درجای خود دردرمان مثمرثمر هستند. با برخی خواص این محصول پرخاصیت آشنا میشویم:خواص زردک (هویج ایرانی)
۱-طبیعت جزر(هویج) در دوم، گرم و تر است ولی بعضی حکما آنرا دردرجه اول، گرم و تر دانسته اند به همین دلیل می توان آن را برای مدت زمان طولانی به صورت بخار پزیا آب پز استفاده کرد.
۲-هویج یا زردک مقوی معده بوده و سبب نرمی شکم می شود و علاوه بر این مواد غلیظ موجود دربدن را لطیف و قابل دفع میکند بنابراین برای کم کردن اثرات سو غذاهای غلیظ مانند کله پاچه و حلیم می توان از هویج آب پز همراه یا بعد از این غذاها استفاده کرد.
۳-هویج در درمان بیماری های تنفسی نظیر ربو(اسم)، سرفه های خشک و همچنین سرفه های مزمن مفید است و ترکیب خوشمزه ای که دردرمان سرفه موثر دانسته شده ترکیب آب هویج و شیراست که درمطالعات جدید نیز به آن اشاره شده است .
۴-مربا و حلوای زردک یا هویج برای تحریک و تقویت قوای باروری بی نهایت موثر است‌.
۵-پرورده هویج در سرکه (مخلل آن) جهت تحلیل طحال بی نظیر است
۶-ازآنجایی که هویج مقوی معده، روده ها و ملین طبع است تجویز آن در کسانی که به علت ضعف دچار یبوست شده اند و همچنین دربیماران با ریزه خواری بسیار مفید است .
۷-یکی دیگر از خواص هویج خاصیت ادرارآوری آن میباشد که می توان از آن در درمان بیماری هایی نظیر عدم دفع ادرار یا کاهش حجم ادرار و همچنین دردفع سنگ های کلیه و مثانه بهره جست.
۸-هویج باعث افزایش شیر در مادران شیرده میگردد و به علت کمک به باروری یکی از اجزای رژیم های باروری محسوب می شود.
۹-باید توجه داشته باشیم مصرف زیاد هویج یا آب آن به علت داشتن ترکیبات غنی ویتامینA و افزایش احتمال سقط، در دوران بارداری ممنوع بوده و زنان باردار باید از آن پرهیز نمایند
۱۰-جرم نپخته هویج دیر هضم و نفاخ و مضر گرم مزاجان بوده و اصلاح آن با ادویه گرم است.

? با تشکر از همکار متخصص طب‌سنتی آقای دکتر محمد عسکرفراشاه برای تهیه این مطلب..

صفحه شخصی طبیب در سایت طبیب شهر

 

 

عضویت در کانال تلگرام طبایع عضویت در کانال طبیب شهر

دسته :  گیاهان دارویی

دیدگاه ها