مجله اینترنتی طب سنتی طبایع

منو

ضعف در سفر اربعین

حضرت امیرالمؤمنین، علی، (علیه السّلام) فرموده اند:

« هر كس در حالت ناشتا بيست و يك مويز سرخ بخورد، در تن خويش، چيزى ناخوشايند نخواهد يافت‏‏.»

۱- برای پیشگیری از ضعف، هر یکی دو ساعت، یک قاشق مرباخوری عسل را در دهان بگذارید و صبر کنید تا خودش به آرامی آب شود.

۲- بادام و شکر را مساوی پودر کنید و در موارد لازم میل کنید. اگر مزاج سردی دارید می‌توانید کنجد و پودر نارگیل را هم به این ترکیب اضافه کنید. می‌توانید در این ترکیب و ترکیب‌های مشابه به جای شکر از عسل استفاده کنید.

۳- ترکیبی از مغزها و به ویژه بادام؛ نخودچی؛ کشمش یا مویز؛ انجیر خشک؛ خرمای خشك‏ و … همراه داشته باشید و در طول مسیر، آهسته و پیوسته و با جویدن زیاد میل کنید؛ مثلا یک مغز بادام در طول یک ربع پیاده روی.

۴- از مصرف سردی‌ها مثل ماست و دوغ و نیز نوشابه پرهیز کنید.

۵- درصورت ضعف زیاد، در وعده صبحانه یکی دو عدد تخم مرغ میل کنید. همچنین برای وعده های دیگر سعی کنید از غذاهای حاوی گوشت گوسفند استفاده کنید. اگر مشکل خاصی به ویژه به لحاظ گوارشی ندارید از غذاهای چرب‌تر و مقوی‌ترعراقی ها مانند خوراک کله پاچه، خوراک قلم گاو و حُمُص هم استفاده کنید.

۶- در زمانی که دچار افت قند یا افت فشار می شوید کمی عسل را داخل دهان بگذارید تا کم کم آب شود یا یک عدد خرما را در دهان نگهدارید تا کم کم جذب شود یا این که مقدار کمی نمک را در دهان مزّه کنید.

۷- اگر این مشکلات به طور معمول زیاد برایتان اتّفاق میافتند همراه داشتن داروهای مقوّی مانند انواع مولتی ویتامین های خوراکی یا تزریقی هم گزینه مناسبی است.

qwe
عضویت در کانال طب سنتی طبایع

دسته :  توصیه

دیدگاه ها