مجله اینترنتی طب سنتی طبایع

منو

تدابیر مقابله با گرما در سفر اربعین

۱-استرس و بی خوابی می توانند موجب تحریک یا تولید خلط صفرا و افزایش حرارت بدن شوند. فکروخیال آسوده و خواب کافی ازجمله راه های یاری بدن در مقابله با گرما هستند.
۲-در ساعات میانی روز و هنگام تابش آفتاب و نیز در صورت وزیدن باد، از عینک آفتابی- یا کلاه لبه‌دار- و ضدّآفتاب‌های مناسب استفاده کنید. در صورت نیاز، ماساژ یک پماد ویتامین AD ساده یا زینک اکساید هم مشکل شما را حل می‌کند. آفتاب زیاد و شدید که به سر برهنه بتابد، می تواند منجر به خشکی پوست سر و مو و مغز، بی خوابی، عصبی شدن، گرمازدگی، عطش و بی اشتهایی شود.
۳-در گرماى شديد هرگز با معده پُر پیاده روی نکنید. بهترین وقت برای شروع پیاده روی، بعد از خروج غذا از معده و سبک شدن سرِدل است.
۴-در گرماى شديد هرگز با شکم گرسنه و خالی هم پیاده روی نکنید. این نکته به ویژه در افراد گرم مزاج و لاغراندام اهمیت دارد.
۵-پوشاندن سر برای محافظت شخص از گرما بسیار مهم است.
۶-گرما به ویژه اگر همراه با پیاده روی طولانی باشد بر افراد لاغراندام تأثیر منفی بیشتری می گذارد. لذا این زائرین باید دقّت بیشتری داشته باشند که در طول مسیر، متناوباً استراحت کنند، به ویژه چنان که گفته شد، این افراد باید از گرسنگی در طول مسیر احتراز نمایند.
۷-مصرف غذاهایی با طبع خنک و به ویژه مصرف مقداری سرکه یا آب لیموترش به همراه غذا یا آب به مقاومت گرمایی شخص کمک می کند.
۸-در منازل و موکب های بین راه، پس از اندکی استراحت و کاهش حرارت بدن، سر و تن خود را با آب خنک بشویید.
۹-ماساژ صورت، سینوس ها و سینه و ملاج با روغن بنفشه بادام يا روغن كدو یا روغن خیار در کاهش گرمازدگی مؤثّر است.
۱۰-اگر در گرما دچار سردرد می‌شوید شقیقه های خود را با روغن بنفشه بادام یا گلاب ماساژ دهید یا کمی روغن بنفشه داخل بینی بچکانید. در این گونه سردردها که معمولا از پیشانی شروع می شوند؛ گذاشتن دستمال آغشته به آبلیمو یا سرکه روی پیشانی هم درد را تسکین می دهد.

عضویت در کانال تلگرام طبایع عضویت در کانال طبیب شهر

دسته :  توصیه

دیدگاه ها