مجله اینترنتی طب سنتی طبایع

منو

حجامت یا خون دادن؟

بی شک اهداء خون امری خدا پسندانه، انسانی و ایثارگرانه بشمار می رود، چرا که با اهدای آن جان انسانهای نیازمند به خون را نجات داده ایم. اما قیاس بین حجامت به عنوان یک روش درمانی و پیشگیری و اهداء خون قیاسی منطقی به نظر نمی رسد زیرا که:
– در حجامت ابتدا با بادکش، روی جریان خون تغییراتی را ایجاد می کنند و سپس خراشهای ظریف پوستی که زده می شود یک فرآیندهایی را در بدن تحریک می کند و مدل خون گیری آن نیز سطحی می باشد ولی در خون دادن یک استرس و شوک منفی است که بوسیله یک سوزن، خون در گردش مورد نیاز بدن را خارج می کند. از لحاظ حجم خون خارج شده در حجامت حداکثر ۸۰ سی سی ولی در خون دادن حدود ۵۰۰ سی سی خون خارج می شود.
– حجامت باعث کم خونی و هیچ عارضه ای نمی شود.
– حجامت دارای خواص فوق الذکر می باشد ولی خون دادن تنها یک عمل انسانی و ایثارگرانه می باشد.
– در حجامت خون کثیف از بدن خارج می گردد ولی در خون دادن خون تمییز و مورد نیاز بدن را اهدا می کنیم.

عضویت در کانال تلگرام طبایع عضویت در کانال طبیب شهر

دسته :  اعمال یداوی

دیدگاه ها

 • ارسال شده در آبان ۱۵, ۱۳۹۶ ۲۰:۴۴

  پریس

  اخه یعنی چی خون کثیف؟ خون همش تو بدنمون در جریانه من امروز حجامت کردم ولی دکتر زحمت توضیح ناقابل و نداد!!
  • ارسال شده در تیر ۲۲, ۱۳۹۸ ۱۲:۵۲

   پژمان

   هر جایی از بدن که خراش برداره بدن سریع خون خوب رو به اون سمت روانه میکنه، زمانی که حجامت انجام میشه به واسطه خراش هایی که روی بدن ایجاد شده خون خوب اگر در پا و قسمت های پایین بدن جمع شده باشه سریع به سمت بالا کشیده میشه و اینجوری بدن به حالت تعادل میرسه، اینکه برای حجامت بین تو کتف رو انتخاب میکنن به نظرم دلیلش همین قضیه هست یعنی خون خوب نه زیاد به سمت بالا کشیده بشه و نه زیاد پایین بمونه. بوعلی سینا هم میگه که به واسطه ی حجامت مواد خوب میان بالا و مانع از پایین رفتن مواد خوب به سمت پایین میشه. ولی توی خون دادن یک نقطه ی خیلی کوچیک از رگ گرفته میشه و خون از بدن کشیده میشه و انسان فقط و فقط خون از دست میده...