مجله اینترنتی طب سنتی طبایع

منو

توصیه برای عازمان سفر اربعین

۱- سبک‌بار سفر کنید و از بردن وسایل اضافه و غیرضروری خودداری کنید.
۲- از چند ماه قبل از سفر، به درمان بیماری‌ها و توان افزایی خود مشغول شوید و عادات نامطلوب و مزاحم در سفر- به ویژ مصرف دخانیات- را ترک کنید.
۳- بهتر است که همه افراد- حتّی افراد سالم- یکی دو ماه قبل از سفر، به فرد حاذق و مجرّب در زمینه طبّ سنّتی مراجعه کنند. بسیاری از مشکلات طول سفر ناشی از وجود اخلاط فاسد در بدن است که پیاده روی، گرمای هوا و … آنها را تحریک می کنند. گاهی انجام یک حجامت عام یا پاکسازی های ساده توسّط طبیب، سفر را بر ما بسیار آسان خواهد کرد.
۴- توجّه به مزاج از اصول اصلی طبّ ایرانی است. در هر شرایطی مطابق نیازهای مزاجی خود عمل کنید. با این توجیه که خوردن غذای نذری مشکلی ایجاد نمی کند خود را در معرض غذاهای مختلف با مزاج های متفاوت قرار ندهید. اگر مزاج شما گرم است از خوراک های گرم و شرايطي كه گرمي را بالا می برد پرهیز کنید و اگر مزاج شما سرد است؛ به عكس.
۵- عادت دادن تدریجی خود به مشکلات سفر از اصول مهمّ هر سفر طولانی یا سختی است. در سفر اربعین مهم ترین آمادگی مورد نیاز، آمادگی برای پیاده روی است. لذا از چند ماه قبل تمرین پیاده روی را شروع کنید.
۶- غفلت از سلامت دندان‌ها ممکن است در سفر شما را دچار مشکل کند. معاینه دهان و دندان قبل از سفر را فراموش نکنید.
۷- در سفر، بدن درگیر شرایط غیرمعمول است؛ لذا نباید او را به چیزهای دیگر مشغول کرد. پرخوری یا خوردن غذاهای نامناسب، فکروخیال، جرّو بحث با همسفران، کم خوابی و … ازجمله اضافه بارهای قوّه مدبّره بدن هستند که می توانند قدرت او در حفظ تعادل بدن را کاهش دهند.
۸- در طول سفر از عطر مناسب استفاده کنید. این کار باعث نشاط افزایی و تقویت جسمی و روحی خود و اطرافیانتان شده بوهای نامطلوب را نیز پنهان می‌کند.
۹- داروهای مصرفی خود- به ویژه داروهای روان پزشكی، صرع، فشار خون، بیماری‌های قلبی‌ و دیابت- را به اندازه کافی- و ترجیحا کمی بیش از نیاز- همراه داشته باشید. یادتان باشد بلافاصله قبل از سفر اربعین وقت مناسبی برای ترک یا کاهش مصرف داروهای شیمیایی نیست.
۱۰- نسخه داروهای مصرفی را به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید آنها را از داروخانه‌های عراق تهیه کرد. از پزشک خود بخواهید نام ژنریک و علمی داروها را بنویسد و از نوشتن نام تجاری آنها خودداری کند تا در تهیه آنها دچار مشکل نشوید. البته به همراه داشتن نسخه برای پیشگیری از مشکلات مربوط به بازرسی‌های لب مرز هم می تواند مهم باشد.
۱۱- وسایلی مانند عینک طبّی، سمعک، عصا و … را هرگز فراموش نکنید. ترجیحاً- و به ویژه در مکان‌های شلوغ- از بند عینک استفاده کنید. آوردن یک عینک ذخیره را هم مدّنظر داشته باشید.
۱۲- در طول مسیر از لباس های نخی، گشاد و راحت استفاده کنید.

qwe
عضویت در کانال طب سنتی طبایع

دسته :  توصیه

دیدگاه ها