مجله اینترنتی طب سنتی طبایع

منو

بادكش كردن

درگذشته از وسایلی مانند شاخ گاو برای بادکش استفاده می شده است. امروزه این کار عمدتا به دو روش انجام می شود. یکی بادکش با آتش و دیگری با استفاده از دستگاه های مکنده(ساکشن) دستی یا برقی. نوع اوّل بیشتر برای زمانی به کار می رود که تنها خود بادکش کردن هدف باشد و قصد ایجاد خراش و خون گیری در کار نباشد(حجامت گرم و خشک؛ حجامت بلاشرط؛ حجامت بدون تیغ زدن). امّا در مورد حجامت به معنای متداول آن که توام با ایجاد خراش و خون گیری می باشد(حجامت تر، حجامت مع الشرط، حجامت همراه با تیغ زدن) معمولا از لیوان های یک بار مصرف مخصوص حجامت و دستگاه های مکنده استفاده می شود. علّت بادکش گذاری قبل از حجامت: با انجام بادکش، محيطي به وجود می آید كه فشار آن كمتر از فشار پيرامون خود است و پوست واقع در زير ظرف مكش به درون آن رانده می شود. اين عمل:

۱- ايجاد احتقان و التهاب در موضع می کند.

۲- نوعي كرختي(پارستزي) در پوست به وجود می آید كه تيغ زدن را تحمّل پذيرتر مي سازد.

۳- طبق نظر برخی صاحب نظران، بادکش قادر است رفلكس هايي را در بدن فعّال سازد(فراخوان گلبولی، تحریک سایتوکاین ها، تحریک سیستم ایمنی، تسریع تخلیه لنف و …) امّا درباره ماهیت دقیق این کنش و واکنش ها تحقیقات جامعی صورت نگرفته است.

۴- بادکش باعث فراخوان خون از تمام بدن به موضع حجامت می شود. در یک توضیح ساده به نظر می رسد که خون فراخوان شده در گذر از محلّ بادکش(که تبدیل به محیطی فشرده و محتقن شده است) موادّ سنگین و زائد خود را به جای می گذارد و خون سبک از منطقه عبور می کند. با تکرار و ادامه بادکش، به تدریج موادّ زائد زیادی در این منطقه تجمّع پیدا می کنند که با تیغ زدن، از موضع خارج می شوند. نکته: میزان تاثیر گزاری عمومی حجامت در انواع آن متفاوت است. مثلا تاثیرگزاری حجامت عام یا ساقین بر کلّ بدن بسیار بیشتر از برخی حجامت های موضعی است. بسیاری از حجامت شوندگان به هنگام انجام حجامت عام، از احساس حرکت خون از کلّ بدن( و حتی از سرانگشتان پاها) به سوی محلّ حجامت عام در بین دو کتف، تجربه شیرین و واضحی را به یاد دارند.

۵- در برخی کتب طبّی قدیم اشاره شده است که بادکش، باعث پختن خلط فاسد(نضج) در موضع و آماده شدنش برای خروج می شود.

۶- بادکش با ایجاد خلاء، درتجمّع (و سپس تخلیه) سموم و عفونتهای موضعی مثلا در گزیدگی ها، سلّولیت و …کمک کننده است.

۷- افزایش خونرسانی موضعی و التهاب ایجاد شده، با فراخوانی سلولهای دفاعی و فاکتورهای ضد التهاب خونی به موضع، باعث تسریع ترمیم آسیبهای بافتی می شود و این می تواند یکی از دلایل مهمّ ترمیم مناسب محلّ حجامت حتّی در افراد دیابتی باشد. البته نقش بی بدیل خود حجامت در ارتقای توان دستگاه ایمنی بدن موضوعی است که صاحب نظران بر آن اتّفاق نظر دارند.

عضویت در کانال طب سنتی طبایع

دسته :  اعمال یداوی

دیدگاه ها

 • ارسال شده در مهر ۲۴, ۱۳۹۶ ۱۲:۴۷

  الهام

  سلام، با تشکر از مطالب خوبتون آیا درسته که حجامت برای افراد با غلبه بلغم (بلغمی ها) مضر است ؟؟؟
  • ارسال شده در مهر ۲۵, ۱۳۹۶ ۱۳:۵۷

   مدیر سایت

   سلام بصورت کلی نمیشه حکم کرد ولی خب درسته بلغمی‌ها عمدتا نیازی به حجامت پیدا نمی‌کنن، ولی باز هم نظر طبیب مهمه
 • ارسال شده در تیر ۳, ۱۳۹۷ ۰۱:۲۹

  سعید

  سلام من یک بار بادکش خریدم و کمرم را بعداز چرب کردن با بادکش کردم ولی تیغ نزدم این ضرری دارد برای کمرم که ای کار را دادم.؟؟