مجله اینترنتی طب سنتی طبایع

منو

جایگزین طبیعی آنتی‌بیوتیک‌ها

چه مواد طبیعی را می‌ توان جایگزین قرص های آنتی بیوتیک کرد؟

گیاه مریم گلی، زغال اخته، عصاره دانه‌ های گریپ‌ فروت، سیر، چای سبز، عسل، پونه کوهی، لیمو ترش، عصاره برگ زیتون، سرکه سیب و روغن آویشن از جمله بهترین جایگزین‌ های طبیعی آنتی‌بیوتیک‌ ها محسوب می‌ شود.

آنتی‌بیوتیك‌ها فقط انواع معینی از موجودات میكروسكوپی را از بین می‌برند. آنتی‌بیوتیك‌هایی كه توسط پزشكان تجویز می‌شود معمولا از آنچه بدن لازم دارد، قوی‌تر است. امروزه پزشكان توصیه می‌كنند در مواردی كه بدن با عفونت‌های خفیف‌تری مواجه می‌شود،‌ حتما آنتی‌بیوتیك‌های جایگزین طبیعی نیز مصرف شود.

 آنتی‌بیوتیك‌ها به داروهایی گفته می‌شود كه برای خلاص شدن از شر عفونت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنها باكتری‌ها یا دیگر موجودات میكروسكوپی بیماری‌زا را نابود و به بدن كمك می‌كنند تا راحت‌تر به مقابله با بیماری‌ها بپردازد‌.

اما باید توجه داشت آنتی‌بیوتیك‌ها فقط انواع معینی از موجودات میكروسكوپی را از بین می‌برند. آنتی‌بیوتیك‌هایی كه توسط پزشكان تجویز می‌شود معمولا از آنچه بدن لازم دارد، قوی‌تر است. امروزه پزشكان توصیه می‌كنند در مواردی كه بدن با عفونت‌های خفیف‌تری مواجه می‌شود،‌ حتما آنتی‌بیوتیك‌های جایگزین طبیعی نیز مصرف شود.

تاثیر مواد غذایی بر آنتی‌بیوتیك‌ها

آنتی‌بیوتیك‌ها نه‌تنها میكروب‌های مضر بلكه حتی میكروب‌های سودمند برای بدن را نیز از بین می‌برند. میكروب‌های مفید به بدن كمك می‌كنند تا مواد غذایی مهمی نظیر ویتامین‌های گروه B‌ و ‌K را جذب كند، لذا محققان معتقدند تمامی افرادی كه آنتی‌بیوتیك مصرف می‌كنند، باید این كمبود را یا از طریق ویتامین‌های مكمل یا از طریق مصرف غذاهای غنی جبران كنند.

استفاده از فرآورده‌های پروبیوتیك می‌تواند مانع بروز علائم اسهال شود كه معمولا در زمان مصرف آنتی‌بیوتیك‌ها شایع است. فرآورده‌های پروبیوتیك حاوی باكتری‌های مفیدی است؛ این باكتری‌ها اثرات موثری در سلامت افراد مصرف‌كننده بر جا می‌گذارد. در زمان مصرف آنتی‌بیوتیك توصیه می‌شود از غذاهای حاوی كلسیم و آهن بالا پرهیز شود.

 البته ماست در این میان استثناست؛ چرا كه مصرف آن تاثیر فوق‌العاده‌ای در بدن دارد. غذاهای حاوی كلسیم و آهن می‌تواند مانع جذب برخی از انواع آنتی‌بیوتیك‌ها شود. سوپ خانگی به دلیل داشتن آنتی‌اكسیدان بالا یكی از ایده‌آل‌ترین غذاهایی است كه توصیه می‌شود با آنتی‌بیوتیك صرف شود. غذاهای اسیدی نیز می‌توانند با آنتی‌بیوتیك تداخل پیدا كنند. استفاده از شكلات، سس گوجه‌فرنگی و داروهای ضد اسید‌معده نیز معمولا مشكل‌ساز می‌شود. در نهایت آن كه مصرف برنج و گندم می‌تواند در این زمان برای بدن بسیار مفید باشد.

آنتی‌بیوتیك‌های جایگزین طبیعی

پونه کوهی

گیاه ارگانو که به پونه کوهی نیز معروف است بدون شک یکی از آنتی بیوتیک های طبیعی قوی محسوب می شود. نتایج بررسی ها نشان می دهد که این گیاه قدرت تخریب باکتری های پنوموکوک، استافیلوکوک، استرپتوکوک و انتروکوک را به ترتیب به میزان ۹۶،۹۲، ۸۳، ۷۸ درصد دارد. روغن ارگانو برای مقابله با ویروس ها، عفونت ها و تب مورد استفاده قرار می گیرد. نتایج پژوهش هایی که در دانشگاه Georgetown به چاپ رسیده است نشان می دهد که این روغن به اندازه ی آنتی بیوتیک های کلاسیک قدرت درمانی دارد. محققان معتقدند که روغن ارگانو برای درمان ۲۵ نوع باکتری مختلف از جمله باکتری هایی که نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم شده اند و همچنین باکتری های عامل عفونت های روده ای، عفونت های مجاری ادراری، تب تیفوئید (حصبه)، وبا، زخم ها و عفونت های پوستی مفید هستند. قدرت ضدویروسی این گیاه برای مقابله با آنفولانزا، سرماخوردگی، سرخک و اوریون از شهرت خوبی برخوردار است. پونه ی کوهی باعث کاهش التهاب و درد شده و نیش حشراتی مانند زنبور را خنثی می کند.

لیموترش

لیموترش یکی از مرکبات پرخاصیت است؛ چون سرشار از ویتامین C بوده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. این میوه برای مقابله با ویروس های زمستانی مانند آنفلوانزا، سرماخوردگی و یا آنژین مؤثر است. لیموترش تب را کاهش می دهد و نوشیدن مخلوط آب لیموترش و آب به صورت ناشتا بهره مندی از خواص آن را افزایش می دهد.

سرکه

سرکه یک ماده اسیدی با خاصیت آنتی باکتریال قوی است که برای مقابله با عفونت گوش مؤثر عمل می کند. می توانید اندکی سرکه طبیعی مخلوط شده با کمی آب را به مجرای گوش بریزید. این روش طبیعی برای مقابله با عفونت گوش مفید است.

عسل

عسل یک ماده معجزه گر طبیعی برای پوست است. موم عسل نیز حاوی ترکیباتی است که برای مقابله با گلودرد، آنژین و عفونت های کوچک دهانی مفید است. در صورت سرماخوردگی حتماً عسل را با کمی آب گرم و لیموترش مخلوط کرده و میل کنید.

چای سبز

چای سبز نیز یک آنتی بیوتیک طبیعی است که به دلیل دارا بودن اپی گالوکاتچین گالات اکثر باکتری ها را ناکار می کند. از آنجایی که چای سبز قدرت شکست سلول های چربی را دارا است ارزش مصرف روزانه را دارد.

سیر

سیر یک ماده غذایی چند ارزشی است. سیر آنتی بیوتیکی طبیعی است که درمان کننده ی اکثر بیماری ها مانند برونشیت و حتی ذات الریه می باشد. توصیه می کنیم در روزهای سرد سال به صورت روزانه خام این ماده ی غذایی را به همراه غذا میل کنید.

عصاره هسته گریپ فروت

عصاره هسته گریپ فروت یک آنتی بیوتیک طبیعی است که به صورت قطره یا کپسول عرضه شده است. این ماده سرشار از فلاوونوئیدها (  فلاونوئید یک ماده آنتی‌اکسیدان است که عملکرد ریه را بهبود می‌بخشد ) است و یکی از بهترین درمان های طبیعی التهاب های دستگاه گوارشی محسوب می شود.

عصاره برگ زیتون

عصاره ی برگ زیتون خواص آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی دارد. این ماده باعث به تأخیر انداختن پیری سلول های بدن شده و بروز بیماری های مربوط به سالمندی را نیز به تأخیر می اندازد. عصاره ی برگ زیتون یک مسکن طبیعی نیز محسوب می شود.

گیاه مریم گلی

مریم گلی را جزو اجداد آنتی بیوتیک ها می دانند. از دوره ی باستان از این گیاه پرخاصیت استفاده های درمانی زیادی می شود. مریم گلی سرشار از آهن، کلسیم و ویتامین های A بوده و یک ماده ی ضدعفونی کننده است. در نتیجه برای مقابله با ویروس های زمستانه مؤثر عمل می کند. به اعتقاد محققان این گیاه باعث افزایش طول عمر نیز می شود.

عضویت در کانال تلگرام طبایع عضویت در کانال طبیب شهر

دسته :  قرص نخورید

دیدگاه ها