مجله اینترنتی طب سنتی طبایع

منو

خواص بی نظیر کاسنی

امام رضا عليه السلام مى فرمود: «كاسنى ، شفاى هزار درد است؛ و دردى در درون آدميزاد نيست ، مگر اين كه كاسنى ، آن را به كلّى از ميان ببرد». منبع: دانشنامه احاديث پزشكي جلد اوّل، صفحه ۲۶۶
يكى از صالحين مى‏گويد: برخى اوقات برخاستن براى اقامه‏ى نماز شب‏ براى من دشوار مى‏شد در خواب حضرت حجت بن الحسن امام زمان (عج) را ديدم كه مرا به خوردن كاسنى‏ توصيه فرمود. خوردن آن را زياد نمودم و خداوند اين كار را برايم آسان كرد.
منبع: دانشنامه طب اهل بيت عليهم السلام ؛ ص۳۴۶
مصرف، برگ های تازه، دم کرده و عرق کاسنی بیش از هر چیز عملکرد کبد را بهبود بخشیده و از این طریق خواص زیادی به بدن می رساند. برگ های کاسنی باید تازه و نشسته مصرف شود؛ زیرا در اثر شستن برخی از خواص خود را از دست می دهد.
بیشترین تاثیر کاسنی در بهبود عملکرد کبد است. کاسنی برای کبدگرم و سرد مفید بوده و هر چه تلخ تر باشد در رفع امراض کبد مفیدتر است. با توجه به نقش مهم کبد در بدن و مخصوصاً در فرآیند هضم، با بهبود عملکرد آن بسیاری از مشکلات و بیماری ها از بین می روند.
اگر کاسنی را بجوشانند تا ساقه و برگ آن پاره شده و آب رقیق از آن جدا شود بعد با نبات مصرف کنند در تصفیه خون بی نظیر است.
احتیاط: مصرف کاسنی برای کسانی که دچار نفخ و سایر مشکلات معده هستند بایستی با احتیاط و زیر نظر طبیب باشد. طول دوره مصرف کاسنی هفت روز است و بعد از آن یک هفته نباید مصرف شود.

عضویت در کانال تلگرام طبایع عضویت در کانال طبیب شهر

دسته :  خواص خوراکی‌ها

دیدگاه ها